sobota, 29 sierpnia 2015

Wędrownicza Watra 2015

Patrol reprezentujący naszą drużynę w towarzystwie druhny z Hufca Ziemi Cieszyńskiej wziął udział w największym wędrowniczym wydarzeniu - Wędrowniczej Watrze 2015. Sam nasz udział był poprzedzony przygotowaniem dwóch bloków zajęć na zlot, a także zrobieniem czegoś na miarę wyczynu - organizacją gry miejskiej Mroczna tajemnica XIX wiecznego Bielska

14 sierpnia wyruszyliśmy z Bielska, by w godzinach wieczornych dostać się do Gorlic stamtąd 15 sierpnia rano dotarliśmy do Stróży i rozpoczęła się nasza wędrówka Trasa VI Beskidzką tego rocznej Watry. Mieliśmy okazję bliżej poznać Beskid Niski - najmniej uczęszczany przez turystów ze wszystkich pasm Beskidów. Pierwszego dnia w upalną pogodę na Trasie Stróża - Bielanka pokonaliśmy ponad 21 km, a także zwiedziliśmy muzeum pszczelarstwa w stróży. Drugiego nastąpiło załamanie pogody i z racji przetaczających się nad nami burz trasa została skrócona do niespełna 5 km, tego dnia mieliśmy okazję zwiedzić skansen - Zagrodę Maziarską. Dzień trzeci to 22 km w pięknych okolicach, po drodze 3 cmentarze galicyjskie z okresu I Wojny Światowej i niepowtarzalne schronisko na Magurze Małastowskiej, a także nauczyliśmy się jak Łemkowie wyrabiali drewniane łyżki.


Czwarty i niestety ostatni już dzień wędrówki to dzień służby - porządkowaliśmy cmentarz parafialny w Bartnym, a także cmentarz I wojenny nr 64. Na zakończenie już krótkie przejście do Folusza i przejazd do Gorlic. Trasa Beskidzka - piękne okolice, świetnie przygotowana - wielkie podziękowania dla organizatorów HWDW Trzask, polubcie ich stronę. :)


Trasa Beskidzka, tak jak zapewniali organizatorzy była to malownicza, etnograficzna podróż przez wysiedlone wsie, osamotnione, drewniane cerkwie i osnute mgłą wzgórza Beskidu Niskiego.


19 sierpnia - dzień na dotarcie na miejsce zlotu - do Harcerskiego Ośrodka Obozowego "Pólko" k. Bydgoszczy. Cały (naprawdę cały - wyjechaliśmy rano, byliśmy już po zmroku) dzień w drodze,

W dniach 20-20 sierpnia uczestniczyliśmy w zlocie. Wrażenia naprawdę pozytywne, każdy miał okazję wziąć udział w zajęciach takich jakie go interesowały, poznać nowych ludzi z całej Polski i spędzić wieczory w kawiarenkach. Niepowtarzalnej atmosfery nie da się opisać, trzeba być na miejscu, być jednym z 600 wędrowników Za rok zapraszamy na wspólny wyjazd na Wędrowniczą Watrę 2016! :)

23 sierpnia o wschodzie słońca Wędrownicza Watra oficjalnie została zakończona, polano z ognia, który się palił przez cały zlot wyjęte, za rok to od niego odpali się kolejna Watra. Ostatnie zdjęcia, pakowanie bagaży i wyruszamy do Bielska-Białej.


Zdjęcia autorstwa Agaty Kokoryn i Bartka Blachura,
wykorzystanie zdjęć bez zgody autorów zabronione.